Uygulama geliştirmek için tercih edilen platformlar projede en önemli etkenlerden bir tanesi. Öyle ki platformdan platforma sevilen, sevilmeyen türler değişebiliyor. Bu yüzden seçeceğimiz tarafta dikkatli olmalıyız.

uygulama geliştirme

Fiyat

Öncelikle fiyat üzerinden başlarsak Android üzerinde Google Play üzerinden yayınlamak isterseniz bir kerelik 25 dolar veriyorsunuz. (Yani şu anda 90 TL yapıyor. Doğvu mu Samet?)

iOS üzerinde bu konu biraz karışık. Çünkü yıllık ücretler üzerinden çalışıyorlar. Senelik 99 dolar! Çok geldi değil mi? Hayır arsa mı kiralıyoruz 99 dolar ne? Bir de dolar…

Program

Fiyatları öğrendikten sonra karar verdiğinizi düşünüyorum ve asıl ihtiyacımız olan bölüme gelelim: Hangi programı kullanacağız?

Android için gayet kolay bir şekilde Android Studio yükleyerek kod yazabilirsiniz. Gerekli dosyaları kendisi halledecektir. iOS tarafında ise maalesef Mac bilgisayarları destekliyor. Xcode uygulaması ile uygulama yazmaya başlayabiliyorsunuz.

Kod

Android için kullanmamız gereken kod JAVA olacak. (Yazılımcıların gözü yaşlı) Başka kodlarla yazılabildiğine dair görüşler de bulunuyor ancak en ideal dil olarak JAVA öneriliyor.

iOS tarafında ise Swift kodlama dili bulunuyor. Yine iOS’e özel diyebileceğimiz bir dil olan Swift’in, Apple’ın sitesinde yardımcı bir kitabı bulunuyor.