Freedomhouse’un yapmış olduğu araştırmaya göre yayınladığı raporda, Türkiye “Özgür Olmayan Ülkeler” listesine alındı. Ülkemiz raporda Venezuela ve Etiyopya gibi ülkelerle aynı kategoride iken Mali’nin bile “Kısmen Özgür”de yer aldığını belirtmek isterim. (Bu yazıyı https://gokserpirik.com sitesinden çaldık.)

Freedom House Türkiye Özgür olmayan ülkeler

Raporun Ayrıntıları

Araştırma detaylarına bakıldığında grafikte de gördüğünüz gibi özgürlük seviyesinin düşüşünde Türkiye genelde 1. olarak konumlandırılmış.  Toplam puanlama olarak ise 32/100 ile Avrupa’da en düşük 4. nota sahibiz. Diğer Avrupa ülkelerine baktığımızda ise Belarus ve Rusya yaklaşık 20/100 puan ile bir üstümüzde iken Kırım bölgesi savaşlardan da etkili olarak 9/100 puan almış. Elbette bu Ukrayna’yı da etkilemiş ki grafikte de gördüğünüz gibi -10 kadar bir düşüş yaşanmış. (Bu yazıyı https://gokserpirik.com sitesinden çaldık.)

2016’dan Bu Yana Fark Atan Düşüş

Grafikleri en net diyebileceğimiz günümüze en uzak veri olan 2016 verilerine baktığımızda müthiş bir tablo görüyoruz. (Dolar’ın 3 TL’yi ilk kez geçtiği zamanlar.) Elbette yine “Özgür Ülkeler” sıralamasında değiliz ancak “Kısmen Özgür”e alınmışız bu sefer. Genel puanımız ise 53/100 ! Özgürlük puanı olarak ise 3.5. Bu seneki puanımız ise 5.5. Siyasi haklar  3 – 5; insan hakları 46. (2016 – 2018)(Bu yazıyı https://gokserpirik.com sitesinden çaldık.)

1/7 puanlamalarında 1= En İyi 7= En Kötü

Basın özgürlüğü açısından ise ülkemiz halen “Özgür Değil“.

 

Bavullar Hazırsa Sonraki Durak Norveç

Norveç 2016’dan bu yana liderliğini korumaya devam ediyor. Her puanlamada 1/7 alan ülke, toplam puanlamada 100/100 ile tam puan almış durumda. Hemen ardından 99/100 ile Kanada ve 98/100 ile Avustralya geliyor. (Bu yazıyı https://gokserpirik.com sitesinden çaldık.)Freedom House Türkiye Özgür olmayan ülkeler

Özgür Olmayan Ülkeler ve İnsanlar Artıyor

Yayınlanan grafiğin dikkat çekici parçalarından birisi. 2016’da %40 özgür insan sayısı gösterilirken bu sene genelde %39’a düşmüş durumda. Bu düşüşün tamamı ise özgür olmayan insanlara geçmiş. Yarı özgür insan kesimi halen %24. Büyük grafiğe baktığımızda da 2007’den bu yana Özgür Olmayan Ülkeler gitgide artmakta.

Freedom House Türkiye Özgür olmayan ülkeler