Gerek Freelance, gerekse günlük hayatta bazı işlerde öğrenci kabulu biraz zor. Ancak bunun aslında mantıklı olduğunu size beş maddede kanıtlamaya çalışacağım.

Öğrenci

 

1- Dikkatli Çalışmak

 

Öğrencilere iş verilmesi konusunda oluşan bir ön yargı ve iş sektörlerine bakılırsa bu durumda bir öğrencinin işinde dikkatli davranmaması neredeyse imkansız.

öğrenci-is

 

2- Müşteriyle Etkileşimi

 

Bir öğrencinin işe girmesinde veya iş almaya çalışmasında genelde 2 neden görülür:

  • Kariyer yapmaya erken başlama isteği
  • Para kazanma isteği

Açıkçası böyle bir durum varken de bir müşterinin kaçmasının zor olduğu gayet aşikar. O yüzden müşteriyle arasındaki etkileşimin kalitesi de yüksek olacaktır. Hatalar elbette olası da olsa bu büyük bir artıdır.

3- Genel Tavrı

 

Yine zorlukları yazmama gerek yok sanırım.
Müdürü, iş arkadaşları ve müşterilerine olan tavrı ne kadar iyi olursa olsun daha başarılı olacağını ve değerinin de ona göre artacağını bilen bir çalışanınız olma ihtimali yüksek olacak. Bu da prestijiniz açısından da size artı kazandıracak. (Elbette ona da)

4- Süre

 

Geç iş, az ilginin bir eş manalısı olarak görülebilir. Öyle ki bu durum hayatımızın çoğu yerinde sabittir. Bir şeyi geç vakitte yapan ilgiyi kaçırır. Bu örnekte de parayı kaçıracaktır ve bir öğrenci bunu istemez.

5- Para

 

“Sen öğrencisin!” tavrından dolayı hakkından daha az parada çalışanları mutlaka görmüşsünüzdür. Ki zaten de günümüzde de genel durum böyle işlemekte. Ne kadar adaletli olduğu tartışılır ama iş veren için bir artı olduğu gerçek.

 

SON OLARAK

 

Öğrencileri sevin, onlara iş verin.