Instagram fotoğrafçılığı, günümüz fotoğrafçılığından biraz da olsa uzakta bulunan bir konumda yer alıyor. Özellikle Instagram’ın kullanıcı sayısının çoğunluğu ile de normal fotoğrafçılıktan daha çok Instagram fotoğrafçılığı tercih ediliyor. Elbette burada da dikkat etmemiz ve yapmamız gerekenler bulunuyor.

Makineni Seç

Makinen senin yol arkadaşındır. Gittiğin yerlerde sana eşlik edecek seninle birlikte gezecektir. O yüzden en az 1 adet kameralı cihazın (DSLR, akıllı telefon, kompakt makine) bulunmalı. Burada en ucuz yollu olanı ise bir akıllı telefon ile işe başlamak olacaktır.

instagram fotoğrafçılığı için tavsiyeler

Çekim Teknikleri

Çekim sırasında elbette var olan “Rule of Thirds” gibi kuralların yanı sıra bir kareyi farklı açılardan çekmek yeni görüş açıları yaratmanızı sağlayacaktır. Kimi zaman yakından kimi zaman ise uzaktan bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Uygulama Kullanımı

Bilgisayar programlarından ziyade ilk başlarda telefonlarda bulunan uygulamalar yeterlidir. Genel olarak profesyonel ve basit olarak iki ayar seçeneği sunulur. Başlarda basitleri kullanırken bir yandan da profesyonel ayar bölümünde kendinizi geliştirmeniz size faydalı olacaktır.

Bu konuda halihazırda bulunan yazıyı okuyabilirsin.

Paylaşım Saatleri

Bir fotoğraf paylaşırken unutulmaması gerekilen şeylerdir. Örneğin bir gün doğumunu gece de paylaşabilirsiniz ancak hem aktifliğin az olduğu sabah saatlerinde gün batımı paylaşmanız gibi bir durum fotoğrafı çöpe atmak olacaktır. Öyle ki gün doğumu bile o kadar az aktiflikten ne kadar beğeni alır bilemiyorum.

instagram fotoğrafçılığı

Tag’ler

Instagram’da bulunan etiket özelliği gerçekten bir nimet niteliğindedir. Fotoğraflarınızda belirli ve konuyla ilgili etiketler kullanarak fotoğrafı daha çok kişiye gösterebilir ve beğenme sayısını artırabilirsiniz. (Bakarsınız takipçiniz de artar 🙂 )

Konum Bilgisi

Fotoğrafın çekildiği yeri belirtmeniz kullandığınız etiketler kadar etkili olabilir. Öyle ki insanlar geldikten sonra telefonlarından fotoğraflara bakarken sizin fotoğrafınızı görerek beğenebilirler.

instagram fotoğrafçılığı

Son 2 maddenin etkili olabilmesi için profiliniz herkese açık olmalıdır.

Instagram Fotoğrafçılığı İçin Hikayeleri Kullanın!

Gerçekten güzel sonuçlar çıkartan bir uygulama olan Story’i kullanarak daha çok dikkat çekebilirsiniz. Fotoğrafı paylaştıktan sonra insanları fotoğrafı beğenmeye veya incelemeye itecek bir görseli hikaye olarak atmanız size yardımcı olacaktır.