Her fotoğrafçının en az bir kere yapmış olduğu fotoğraf düzenleme konusunda birçok markanın uygulaması bulunuyor. Gerek mobil, gerekse bilgisayar üzerinden fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Elbette fotoğraf düzenleme programları arasında tavsiye edebileceğimiz diğerlerinden daha iyi olan uygulamalar mevcut.

Bilgisayar İçin Fotoğraf Düzenleme Programları

Bilgisayar üzerinde birçok farklı uygulama üzerinden fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

GIMP

Garibanın Photoshop’u olarak da tanıtabileceğimiz GIMP, bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Photoshop’ta yapabileceğiniz birçok şeyi bu program üzerinden de yapabilme şansınız bulunuyor. Ancak ücretsiz olması sebebiyle sınırları olduğunu da hatırlatmak isterim.

PhotoScape

GIF yapımı gibi işinize yarayabilecek şeyleri destekleyen bir program olan Photoscape, basit düzeyde fotoğraf düzenleme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Özellikle RAW’dan JPG’ye dönüştürebilme gibi güzel bir özelliğinin olması fotoğrafçıların işine yarayabilir.

The Nik Collection

Öncelikle bilgisayarınızda yüklü bir Photoshop uygulamasını şart koşan Nik Collection, önceden ücretli olan fakat sonrasında Google’ın satın alarak herkesin kullanımına açtığı bir eklenti. İçerisinde birçok hazır ayar da bulunduran eklenti. Bir dokunuşla dahi fotoğrafınızı hazır etme imkanı sunuyor. Bu hazır ayarları kategorilendirerek fotoğrafın türüne göre efekt vermenize yardımcı olması da bir başka güzelliği…

fotoğraf düzenleme uygulamaları

Android İçin Fotoğraf Düzenleme Programları

Snapseed

Hızlı ve güzel bir fotoğraf düzenlemesi yapma imkanı sunan Snapseed, fotoğrafçılar tarafından sevilen bir uygulama. Her ne kadar çok detaylı olmasa da birçok konuda işinize yarayabilir. Uygulama Google tarafından ücretsiz sunulmakta.

iOS İçin Fotoğraf Düzenleme Programları

Snapseed

Yukarıda da anlattığım gibi güzel bir programdır kendileri…

VSCO

VSCO, özellikle iPhone kullanıcıları tayfasının vazgeçilmezi, canı, bir tanesi, adaya düşse alacağı ilk şeyi. Bir iPhone kullanıcısı olmadığım için tahmini konuşacak olursam, iPhone’lar üzerindeki kamera ve kamera yazılımı ile birlikte daha uyumlu çalıştığı için daha iyi sonuçlar çıkarıyor olabilir, belki de olmayabilir. Deneyip görmeniz en iyisi olacaktır.

(Zaten yılda 1 telefon çıkarıyorlar(dı) 😛 Uyumlu hale getirmek zor olmasa gerek.)

ALTIN PROGRAM

fotoğraf düzenleme programları

Tam anlamıyla fotoğrafçıların sevgilisi olan bir uygulama: Lightroom. Sadece fotoğraf düzenleme amacıyla çıkarılmış ve yukarıdaki üç platformu da destekleyen Lightroom, fotoğraflarınızı baştan yaratmanız ve onlara can vermeniz için harika bir seçenek.