Son zamanlarda telefonlar kamera anlamında çokça gelişme göstermiş durumdalar. Haliyle insanlar gitgide DSLR kameraları gereksiz görmeye, “Ya telefonumun kamerası iyi zaten.” demeye başlamış durumdalar. Peki, gerçekten öyle mi?

Telefon Kameraları Hakkında Küçük Bir Not

Sandığınızın aksine telefonlarda bulunan kamera yapısı DSLR ile bir değildir. Burada bulunan sensörlere genel olarak mercimek sensör denir. Çünkü kapladıkları alana orantılı olarak daha küçük detaylar sunabilirler. Her ne kadar “Ee bu telefon da 20MP, kamera da 20MP. ” deseniz de…

Fiyat

Eğer ki ben fiyata bakan biriyim diyorsanız burada sizin seçeneğiniz DSLR olmamalı. Öyle ki DSLR makineler sadece başlangıçta 2000 TL ve daha fazlasını gözden  çıkaracak olmanız demektir. Eğer ki bu fiyatı bir telefona harcarsanız hem sosyal medya açısından yetecek hem de arama yapabileceğiniz bir cihaza sahip olmuş olursunuz.

Fotoğraf Kalitesi

Belirttiğim gibi burada mercimek sensör olayı karşımıza çıkmakta. DSLR makinelerde bulunan büyük sensörler siz fotoğafı büyüttükçe detayın azalmamasına yardımcı olur. Oysa ki normal kameralarda bir süre sonra kumlanmalar başlar ve hatta bazı telefonlar kendi uygulamalarında daha fazla yakınlaştırma yapılmamasını sağlarlar.

kamera

Özelleştirme

Fotoğraf çekim teknikleri zamanla ve siz öğrendikçe gelişmeye başlar. Haliyle burada bazı harcamalar yaptığınız da olur. (Sanırım o yüzden “Cahillik mutluluktur.” diyorlar. ) Ancak telefonlar üzerinde yapabileceğiniz özelleştirmeler sınırlıdır. Ancak telefonun üretim esnasında koyulduğu kadar özelleştirme yapabilirsiniz. Örneğin kameranın diyafram açıklı min. 4 ise siz onu 3.5 yapamazsınız. Ancak bu durum DSLR üzerinde değişir. Üzerine takacak olduğunuz lensler ile isterseniz 3.5, isterseniz 5 bir diyafram açıklığı elde edebilirsiniz. Elbette ISO değeri her iki cihazda da bir sınırla karşınıza çıkar.

Ancak telefonu olanlar için hiçbir şey ekleyemiyorlar da diyemeyiz. Yine ucuz yollar ile temin edebileceğiniz telefon lensleri bulunmakta. Bunlar sadece görüş açısını değiştirmeye yarasa da fotoğraf çekim tekniğinizi karşılayan bir lens bulursanız sizi mutlu edecektir.

Depolama

Burada elbette her iki cihazda da alan genişletme gibi bir olay olduğu için biraz daha farklı açıdan değerlendireceğiz: Fotoğraf boyutu. Fotoğraf boyutu, telefonlarda dahi gitgide 5 MB, 7 MB gibi büyük ölçülere ulaşmış durumda. Haliyle sırf fotoğraf depolamak için telefonlarımıza ekstra SD kartlar takabiliyoruz. DSLR makineler RAW çekim modu esnasında fotoğraf çektiklerinde bu fotoğraf büyük bir alan kaplar. Fotoğrafçılar için düzenleme esnasında bir avantaj olsa da depolama alanı açısından bir dezanatajdır. Onun dışında ise neredeyse telefonla aynı boyutlarda çekim yapmaktadırlar.

Kullanım Süresi

DSLR makinelerde bulunan perde sebebiyle sonsuza kadar fotoğraf çekmeleri imkansızdır. Yani belli bir shutter sayıları bulunur, bu bittikten sonra ya yeni kamera alır ya da hiç de ucuz diyemeyeceğimiz bir miktar para ödemek zorunda kalırsınız. Telefonda ise bu olay “Gittiği yere kadar” denilebilir. Yani siz telefonu değiştirene kadar o kamera çalışmaya devam edecektir.

DSLR Kamera mı? Telefon Kamerası mı?

Evet, bu kadar yazıyı okuduktan sonra hala kararsız iseniz artık kalbinizi dinlemeniz gerekiyor demektir. Eğer ki içinizden bir ses “İlle de o” diyorsa o ses bilin ki susmayacak ve sizin peşinizden gelmeye devam edecek.