Birkaç gün önce piyasaya sürülen ve PS4 üzerinden çıkan hikaye oyunu Detroit: Become Human, şuana kadar “Yılın Oyunu” kategorisinde gözdem diyebiliriz. Öyle ki son zamanların en güzel hikayelerinden birisini ve belki de en güzel düşüncelerinden birisini barındırıyor.

detroit: become human

Hikayede, ya da olay örgüsünde, 3 karakter, 3 Android, ile ilerlemekteyiz: Connor, Marcus ve Kara. Üç karakter tamamen birbirinden farklı hayatlar ve derecelerde yaşamakta. Elbette gelişmişlik düzeyleri de çok farklı. Connor, hikayemizdeki en gelişmiş ve en sorunsuz Android olarak biliniyor.

Hikaye elbette 3 robotla sınırlı değil. Daha birçok robot bulunmakta. Öyle ki en azından her aileye bir robot düzeyinde bir hayat olduğunu görüyoruz. Elbette bu kadar çok Android varken aralarında sorunlu, normalden farklı, versiyonlar da bulunuyor: AYKIRILAR!

Aykırılar olarak adlandırılan bu kesim, normalden farklı, düşünebilen, hissedebilen, aşık olabilen, yani robot olmaktansa gitgide insana dönen kısmı içermekte.

Hikaye bu konuda gayet güzel ve dikkat çekici konulara değinmekte ki hem size mümkün olan yakın geleceği hem de böyle bir şeyde kimin haklı olabileceğini düşündürtüyor. Olayları bir robotun perspektifinden görmek kafanızda birçok soru işareti belirmesini sağlıyor.

Neredeyse her kırılma noktasında karar imkanı size bırakılıyor. Karakterlerinizin stratejisi ve kişiliğini siz belirliyorsunuz. İsterseniz kötü, isterseniz iyi bir karakter yaratabiliyorsunuz. Örneğin Connor(fotoğrafta solda olan karakterimiz), isterseniz polise yani insanlara sağdık sadece görevini yapan bir karakter olabilirken aynı zamanda aykırı biri de olabiliyor. Tamamen seçimlerinize kalmış!

Aynı zamanda yapacağınız bu seçimler ilerleyen zamanlarda da size yardımcı olmaya devam ediyor. Çok önceden yaptığınız bir seçim size yardımcı olabiliyor. Aynı şekilde aleyhinize de işleyebiliyor.

Detroit: Become Human – Grafik Kalitesi

detroit: become human

Sony’nin çıkardığı Playstation 4 Pro’dan sonra grafik kalitesinde ilerleme kaydettiği bir gerçekti. Detroit: Become Human da bu gerçeğin bir ürünü olmayı başardı. 4K görüntü sırasındaki grafik kalitesini de görebileceğiniz gibi, oyun üzerinde gerçekten uğraşılmış…

Gelecek ile İlişkisi

Gelecekte robotlarla bir bağlantımızın bir ortak yaşamımızın olduğu neredeyse kesin. Öyle ki gitgide robotlara zeka katma çalışmalarımız ve onları yaygınlaştırmamız bizi birlikte olacak ortak bir geleceğe sürüklüyor. Elbette bunların hepsi mümkün oldukça bilinç kazanabilen robotlar fikri çok da saçma olmuyor. Şahsen de böyle bir şeyin gerçekleşeceği fikrindeyim.

Bilinci olan bir “canlı”ya kötü davranmak, köle yapmak da elbette bir ayaklanmayı başlatacaktır. O yüzden bir nevi uzak ya da yakın geleceğin bir oyunu diyebiliriz Detroit: Become Human için…

‘Spoiler’dan olabildiğince kaçmak istediğim için bazı noktalara çok değinmedim.

:lul: