Uzun bir süreçtir webmaster’lar için gündeme gelen bir konu: Blog’umun Android Uygulaması olmalı mı? Açıkçası çok da bir ihtiyaç olduğunu söyleyemeyiz ama gönül söz geçirmez 🙂

Android piyasada çok büyük bir kullanım oranına sahip ve yazılım geliştirmesi kolay bir sistem (iOS’a göre). Öyle ki normal bir PC ile kod öğrenerek, yine normal düzeyde bir pc ile uygulama yazıyor sonra da bir defalık 25 dolar vererek yayımlıyorsunuz. Ancak iOS üzerinde yıllık ücretler vermeli ve ret yememelisiniz. O yüzden site sahiplerinin geneli ise Android uygulamaya yöneliyor.

Uygulama Çıktı, Ya Sonra?

Mantık açısından düşünürken kesinlikle sormanız gereken soru. Uygulamayı yayımladıktan sonra direkt ineceğini mi düşünüyorsunuz? Muhtemelen hayır. Öyle ki o 25 doların ardından o moralinizi bozulabilir de.

Özellikle kullanıcıların bir kısmı 16GB ve altı telefonlar kullanıyorlar diye düşünürsek işiniz zora biniyor çünkü onlar zaten zar zor idare ediyorlar. Telefonları “Abi yeter artık. Gözünün yağını yiyim işlemci yanıyor.” diye bağırıyor. Siz olsanız indirir miydiniz?

Açıkçası burada yapmanız gereken o parayı başka şeylere yatırmak olabilir. Mesela 20, 30 TL’ye uygulamayı yazdıracaksanız o parayı reklam veya başka bir mecraya yatırabilir, 25 dolara bir eklenti bir tema alabilirsiniz. En kötü gider yemek yersiniz 🙂