Teknolojinin iyi yanlarından ziyade oluşabilecek kötü yanlarını da konu alan efsane niteliğinde bir dizi: Black Mirror! Yaklaşık olarak yılda bir çıkan ve ortalama 4 bölüm sunan yapım, dün itibariyle yeni sezonu ile yayınlandı. Bu sezon 6 bölümden oluşuyor.

Black Mirror

Öyle ki her bölümü bir ayrı düşündüren dizi, adeta bir sinema uzunluğu ve kalitesiyle kendini izlettiriyor. Her bölümde de ele alınan konuların farklı olduğunu ancak ana mesajın hep abartılmış teknolojiye bağlandığını görüyoruz. Kimi zaman ekranlarına takılı kalarak detaylardan uzaklaşan insanlara tanık oluyoruz. Kimi zaman da hayatı tamamen teknoloji olmuş, normal hayata geçmek için yetenekli olmalarının gerektiği bir senaryoya gidiyoruz.

Gerçekten bizi düşünmeye iten birçok fikir karşımıza çıkıyor.

Black Mirror

  • Teknoloji, gerçek hayatla aramıza perde haline mi geliyor?
  • İleride pahalı olacak olan gerçek yaşam mı olacak?
  • VR (Sanal gerçeklik) daha çok değer verdiğimiz ve orada yaşamak istediğimiz bir alan haline mi gelecek?
  • Özel hayatın sonu gelebilir mi?
  • Yaşayıp öğrenme diye bir şey olmadan, teknoloji ile önlemler alınarak yaşanılabilir mi?

Elbette bu şekilde gerçekten anlamsız dursalar da dizi içerisindeki anlatımı ve kurgulanışı güzel düşünülmüş.

Teknoloji, elbette iyi düşüncelerle harika bir yere gidecek olsa da hata yaptırmama, canlıları istediğimiz şekle sokmak için kullanma, hayatta bazı şeyleri yok gibi görme çabasıyla kullandıkça daha kötü bir hale gelebileceğini açıkça vurguluyor Black Mirror.

Black Mirror

Her ne kadar hata yapsak da o hatalardan ders aldığımızı, aklımızın bir köşesine koyduğumuzu unutmamalıyız. Bir şeyleri görmemenin ya da olmayan şeyleri var gibi düşünmenin uzun vadede sadece kendimizi kandırmak olacağını bilmeliyiz. Siz gözlerinizi kapatsanız da dünya dönecektir ve o gerçek var olmaya devam edecektir. Belki de bu görmemezliğiniz sorunun kendisinden daha çok dert olacaktır size.

Black Mirror