Black Mirror’un yayınlanan son sezonu olan 4. sezonun 5. bölümü: Metalhead! Kısaca bir robotu eleştirmek için hazırlanmış bir bölüm. Hem de bu seferki robot tahmini olarak değil direkt olarak var olan bir robotu eleştirmek için yapılmış. Öyle ki kullanılan robot bir firmanın askeri amaçla hazırladığı robotun neredeyse aynısı.

SPOILER ALERT

Burada dikkat çekme ve bir nevi uyarma amacı ne kadar yerini bulsa da bölümde bazı sıkıntılar bulunuyor. Daha ilk birkaç dakikada filmi tahmin edebiliyorsunuz. Neler olacağını, işin nereye varacağını… Kısaca finali görüyorsunuz gözünüzün önünde. Robot geliyor, kadın kaçıyor, bir yerden sonra saklanıyor, robotun onu fark etmeyeceğini düşündüğü bir anda uzaklaşmaya çalışıyor. En sonunda ise robot onu buluyor. Kadın çaresiz kalıyor. Konu bakımından güzel olsa da bu açıdan düşününce Black Mirror Kanunları’na aykırı kaçıyor biraz. Size tahmin etmediğinizi değil; ettiğinizi veriyor. Şu ana kadar hep izlediğimiz ve sonunda “Bu açıdan da bakmalı.” dedirten bölümlerden daha farklı bir bölüm izliyoruz. İlk başta da dediğim gibi bölüm adeta var olan bir robota değinmek için hazırlanmış.

Güzel ve Dikkat Çeken Noktalar

Elbette Black Mirror’un bazı noktaları hala kendini göstermeye devam etmiş bu bölümde. Bölüm sonunda gösterilen koli içindeki oyuncak ayıcıklar, bize tüm kargaşanın basitliğini anlatıyor aslında. Sadece bir çocuğa oyuncak götürmek için oluşan kavgayı gösteriyor. Yine bölüm başına dönersek hatırlarsınız ki binaya sadece o koliyi almak için girmişlerdi.

Bölüm başından devam edersek, bölüm bize başlangıç hikayesini vermeden başlamıştı. Yani bu konuyu tamamen bize bırakmış. Bu ana nasıl gelindiğini… Ancak dikkat çeken bir şey var ki eskiden olan domuzların yerinde olmaması ve ilerleyen anlarda köpek yerine sadece “robot köpek”lerin olması, hayvanların yok en azından göz önünden kaldırılmış olma ihtimalini gösteriyor. O kadar açıklıkta geçen sahnelerde de bir adet bile hayvanın olmaması da bunu destekliyor.

Bölüm süresince insanların hiçbiri dışarıda değiller. Evinde olan bir çifti gördüğümüzde bile ölü olduklarını fark ediyoruz . Bu ölüm ise robotun kontrolü kaybedip sahibine saldırdığı bir ölüm mü, yoksa başka bir sebepten mi size kalmış. Ancak Black Mirror Kanunları robotun kontrolünü kaybetmesini gerektirir ( 🙂 ) O açıdan ele alacak olursak da daha mantıklı bir açıklama getirebiliyoruz aslında. İnsanların hepsinin niye saklandığını ve kimsenin niye olmadığını. Arada bir çıkan telsizi de açıklıyor bize. Herkes(en azından robotların bulunduğu bölgede olanlar) robotlardan gizlenmeye çalışıyor.

Elbette ileride teknoloji iyi yerlere gidebilir, umarız da gidecek. Ancak ara sıra oluşabilecek kötü ihtimalleri birilerinin bize hatırlatması gerekiyor. Hikaye açısından biraz sönük kalsa da kıyı köşe detayları hikayeden daha detaylı denebilecek bu bölümde de bize bu ihtimallerden birini anlatmaya çalıştı bize Netflix ve Kara Ayna.