2 zeki insanın hikayesini konu alan bir dizi olan The Big Bang Theory, güzel esprileri ve anlayacağınız -bir o kadar da anlamayacağınız- fizikle alakalı bilgilerin bulunduğu bir dizi. Öncelikle başrolde Sheldon isimli sosyallikten uzak ve  Leonard adında ona nazaran daha sosyal iki karakterimiz bulunuyor. Tür olarak ise bir sitcom dizisi.

the big bang theory incelemesi

Dizi başından itibaren ilerlersek öncesinde Leonard’ın karşı dairede bulunan bir kızla tanışmasından başlıyoruz ve birkaç sezon boyunca sevgili olma çabasına tanık oluyoruz. Genel anlamda hikaye bu şekilde ilerlerken konunun saptırılmaması ve insanı boğacak yerlerin engellenmesi gerçekten iyi düşünülmüş bir olay. Bazı bölümlerde konu dışına çıkılmadan küçük ve komik olaylar verilerek diziden sıkılmanızın önüne geçiliyor. Şahsen özellikle Sheldon önderliğindeki bölümlerden şu ana kadar çokça keyif aldım.

the big bang theory incelemesi

Burada dört arkadaşın da sahneleri çokça geçtiğinden, ki dördünün birlikte olduğu sahneler daha keyifli, onlardan da kısaca bahsetmek lazım:

Raj: Kızlarla konuşamada tam anlamıyla sıkıntılı ve bir kelime dahi edemeyen birisi. Hindistan’dan Amerika’ya çalışmak için gelmiş ve bu yolla şehirde kalmayı başarmış durumda.

Sheldon: Bir dahi, ama asosyal. Asosyalliği ise kendinden değil insanları kendinden daha gerizekalı görmesinden kaynaklanıyor. Gerçek hayata uzaklığından dolayı sahnelerinin çoğunun komik veya “cringe” dolu olduğunu söyleyebilirim.

Leonard: Yine bir dahi. Ancak daha çok sosyalleşmeye yönelik birisi. Ne kadar başarılı tartışılır ancak bu yolda kararlı, en azından denemeyi amaçlayan bir karakter. Konuşmalarında terimleri çok fazla kullandığı için çevresi tarafından çok dinlenilmiyor.

Howard: Mühendis olduğu için Sheldon’ın sürekli uğraştığı(laf soktuğu) bir karakter. Mühendisler arasında bir dahi olmasına rağmen kafası biraz başka yerlerde.

the big bang theory incelemesi

Az Biraz SPOILER – The Big Bang Theory İncelemesi

 

Dizide bölümlerini beğendiğimi belirttiğim Sheldon karakterinin zamanla yapısını kaybettiğini daha sosyal biri haline geldiğini görüyoruz. Ancak bu zaman zaman dizinin havasını kaçırmaya başlıyor ve sizi eski tepkilerini özletiyor. Tepkilerin değişimi de diziye bir karakter(Amy) eklenmesinden sonra olduğu için maalesef dizide ilerleyince eski havayı tam yakalayamıyorsunuz. Diziye önceden 9 puan verecekseniz şu anda 7-8 arasında bir puan vermeye itiyor sizi.

the big bang theory incelemesi

Onun dışında ise Stuart karakterinin gitgide daha fakirleşen hayatı kimi zaman sizin için diziyi daha komik hala getirebiliyor ama çok üzerinde durulduğunda parmağınız sürekli ileri(->) butonunda kalıyor. Komik olan kısımda ise jakuzi bölümü gerçekten güzel bir bölüm tavsiyemdir.

The Hot Tub Contamination – S10E05

Raj’ın ise ilk başlardaki kızlarla konuşamama olayı kısmen eğlenceli olmakla birlikte bir yerde bu olaya bir son verilmesi gerçekten doğru bir karar oluyor. Öyle ki bir yerden sonra sıkılmaya ve o sahneleri de geçmeye başlıyorsunuz. (Ama komik sahneler daha ağır basabilir, sanki, belki, yüksek ihtimal… )

Elbette dizi hakkında anlatılacak çok daha fazla olay ve görüşlerim bulunuyor. Ancak şimdilik listeleyebildiklerim bunlar. Görüş ve önerilerinize göre hem listeyi güncellemeye hem de diğer inceleme ve değerlendirmelerimi ona göre yazmaya devam edeceğim. Yorum kısmını boş geçmezseniz sevinirim.

-Resimler IMDb üzerinden alınmıştır.