Apple’ın şuana kadarki hatta tüm telefonların en iyisi olarak tanımlanan Apple iPhone X karşımıza çıktı. Telefon, iPhone 8’in yarattığı hayal kırıklığını son derece düşürdü. Yeni iPhone, neredeyse çerçevesiz bir tasarım kullanıyor.

Apple iPhone X EKRAN

Apple iPhone X

 

Başlangıçta en iyi telefon vurgusu yapılan iPhone, Event’te son olarak tanıtıldı. Sızıntıların birebir aynısı olarak tanıtılan iPhone X, gri ve beyaz olarak iki renkte yapılmış durumda. Ekrana bakarsak Samsung’tan alınan bir ekran kullanılıyor.  Aynı zamanda OLED Display denilen sisteme de ekranda yer veren Apple, kendi Retina ekranını da geliştirerek telefona koymuş. Tanıtım esnasında söylenenlere göre OLED Display’in eksiklerini Super Retina Display kapatacak! Ekrana teknik olarak da göz atarsak 5.8 inçlik bir ekran görüyoruz. Aynı zamanda bu ekranın ppi değeri tam olarak 458! Görüntü teknolojisi olarak Dolby division ve HDR kullanılıyor.

iPhone X Home Tuşu Yok!

Apple’ın her şeyi, aşkı olan home tuşunun sonu aynı kulaklık girişi gibi oldu. iPhone X ile bu tuş telefondan kalktı ve 3D Touch’tan bu konuda yardım alındı. Telefonda tek dokunuş ile telefonun ekranını açma, alttan yukarı kaydırdığınızda uygulamayı alta alma; sertçe kaydırırsanız da açık olan diğer uygulamaları görüntüleme seçeneği sunuluyor.

Telefonunuzun Hacklenme Şansı 1 Milyonda 1!

Bildiğiniz gibi Apple bundan önce hep Touch ID denilen bir sistem kullanıyordu. Burada güvenlik 50 binde 1 olarak belirlenmişti. Yeni sistem olan FaceID ‘de ise bu oran 1 Milyonda 1 oldu! Artık telefonunuz hem daha hızlı açılacak hem de daha güvenli olacak. Öyle ki bu güvenlik için ayrıca üst taraf birçok sensör ile donatılmış. Yüzünüz telefon tarafından tam olarak taranarak sisteme kaydediliyor.

Maske İşe Yaramıyor

Özel olarak maske yapımcılarıyla çalıştıklarını belirten Apple, 3D üst düzey maskelerin bile bu şifreyi açmakta başarısız olduğunu belirtiyor. (“O kadar para verdikten sonra bir zahmet.” diyesi geliyor insanın.) Yani güvenlik konusunda önlemler iyi bir şekilde alınmış durumda.

Emojilerin Kardeşi: Animoji!

Apple’ın Event’te tanıttığı yeni bir özellik olan Animoji karşımıza çıktı. Animoji, emojilerin haraketlerindirilerek oluşturulması anlamına geliyor. Örneğin bir maymun emojisi karşınızdayken kafanızı oynattığınızda o da kafasını oynatıyor. Siz de bunu kaydederek karşı tarafa yollayabiliyorsunuz. Biraz Snapchat’i hatırlatan bu özellikle beraber ayrıca not düşersek:

iPhone X, üzerindeki yüz sensörleri sayesinde Snapchat filtreleri ile daha uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Kamera

Beklendiği gibi bir kamerayla karşımıza çıkan bir iPhone görüyoruz. Üst üste sırasıyla kamera, flaş, kamera olarak yerleştirilmiş bir tasarım bulunuyor. Flaş diğer iPhone’lara göre 2 kat daha iyi bir LED Flaş deneyimi sunuyor. Kameralar 12 MP çift kamera olarak kullanılmış. Şifreleme ile beraber ön kamerayı da geliştiren Apple, bu sefer ön kamerada da portre moduna yer vermiş. iPhone X’te yer alan ön kamera 7MP.

Pil

Yaklaşık olarak 2015-2016’da tanıştığımız uzaktan şarj (Wirelles Charge) özelliğini Apple kullanıcılarına sundu. iPhone X ve iPhone 8’de arka tarafın cam yüzey olması sayesinde telefonu uzaktan şarj edebileceksiniz. Son olarak, merak etmeyin! Hızlı şarjı gelecek seneye bırakmamışlar. Bu seneden verilmiş. Süre için ise net bir bilgi verilmezken sadece “iPhone 7’den 2 saat daha uzun süre” denildi.

Fiyat: 3 Böbrek + Tavuk Döner (Son)

Fiyat konusu belki de sizi sizden alacak kısım olacak. Öyle ki 64 GB’lık bir Apple iPhone X için 999 doları gözden çıkarmalısınız. (Eğer Amerika’daysanız.) Türkiye’de ise bunun üzerine yüksek miktarda (1000TL minimum) ekleyerek bir fiyat tahmininde bulunabilirsiniz. Önden ev, araba vs. satışlarına başlayın isterseniz.