Apple her yıl düzenli olarak yaptığı Apple Event’i bu sene Apple Event 2017 olarak tekrardan düzenledi. Event sırasında iPhone 8, iPhone X, iWatch 3 ve Apple TV tanıtıldı. Aynı zamanda yeni aparatlar, aksesuarlar da yerini aldı.

Açıkçası son birkaç yıldır çok “Ben Apple’ım” diyen bir etkinlik olmamasından şikayetçi bir kitle bulunuyordu. Öyle ki Apple’ın gitgide kendi yenilik yapmak dışında olan yenilikleri getirmekten yana olduğunu gördük. Hatta bugüne kadar halen uzaktan şarjın olmaması insanları üzen bir durumdu. Eskiden beri yeniliklerin öncüsü olan, telefonda en büyük gelişimi sağlayan Apple, bir sessizliğe bürünmüştü. Haliyle özellikle bugün beklenen Steve Jobs Tiyatro’sunda yapılan ilk etkinliğin gayet üst düzey cihazlarla geçerek ortalığı darmadağın ederek oradan ayrılmasıydı. Elbette Apple’ın 10. yılı olmasının da buna bir etkisi vardı. (Ki o kısım için gerekli sürprizlerini yaptılar.) Ancak Apple bekleneni tam olarak veremedi.

Apple Watch 3

İlk gösterilen cihaz Apple Watch 2 oldu. Apple’ın çıkardığı saat ile saat piyasasını alt üst ettiğine dikkat çekildi. Öyle ki Apple Watch, Rolex’i de geride bırakarak saat piyasasının birincisi oldu! Şuanda en çok satan saat markası.

Apple Watch 3’e geldiğimizde ise işe yarar özellikler karşımıza çıktı. Kısaca değinirsek:

  • Artık suda kullanabileceğimiz bir saat göreceğiz.
  • Telefonla bağlantısı olmadan saatin işlevlerini kullanmaya devam edebileceğiz.
  • 40 Milyondan fazla şarkı dinleme desteği bulunuyor.
  • Siri desteği geldi.

Cihaz hakkında daha çok detay için tıklayın.

Apple TV

Event’in en sıkıcı denilebilecek bölümü olan Apple TV’ye geldiğimizde çok da yenilikçi bir şey görmüyoruz. 4K görüntü desteği ve HDR özelliği ile öne çıkan Apple TV, bizlere televizyondan oyun oynama şansı da sunuyor.

Apple iPhone 8 / 8Plus

Apple’ın Event’te çıkardığı ilk telefon olan iPhone 8 etkinliğe pek de bir damga vurdu diyemiyoruz. Arka kapak olarak biraz iPhone 4’e dönüldüğünü ve arkanın cam olduğunu görüyoruz. Onun dışında ise tasarım anlamında değişen bir şey bulunmuyor. İşlemci gücü, batarya süresi, renk seçenekleri ve son olarak uzaktan şarj (wirelles charge) telefonun öne çıkan özellikleri.

Apple iPhone X

Etkinliğin canı, bir tanesi olan telefon: Apple iPhone X ! Gerçekten etkinlik geneline göre çok beğenilen ve telefonda bir devrim olarak tanıtılan iPhone X, bu tanıtımı tam olarak karşılıyor. Telefon neredeyse çerçevesiz bir tasarımla gelirken Touch ID ile home tuşunu tarih ederek Apple’ın gelecekte kulaklık girişi dışında diğer şeyleri de kaldırmaktan çekinmeyeceğinin işaretçisi oldu.

Cihaz hakkında daha çok detay için tıklayın.

Apple Event 2017 ‘FAIL’?

Etkinlik sırasında gerçekleşen bir olay insanlara “Acaba hata mı oldu?” dedirtti. Öyle ki FaceID’yi göstermek için gelen kişi bu olayı göstermeye çalışırken karşısına açık bir ekran değil parola ekranı çıktı. Bu olay sadece bir kere yaşanınca elbette bunun canlı yayında yapılan bir hata olması ihtimali güçlendi.