Merhaba, gerçekten son zamanlarda izlediğim en güzel dizi olabilecek bir diziyle ve spoiler vermeden karşınızdayım. Öyle ki imdb‘de de 9.0 alan bir dizi olduğunu da düşünürsek izleyen diğer kitle de benimle aynı fikirdeler. Bir kızın niye intihar edebileceğini anlatan muazzam bir dizi: 13 Reasons Why !

Dizi, bir kızın ölüm sahnesinden başlıyor: Hannah, Hannah Baker. Okulda kullanmış olduğu dolabı ve okulda onu en çok seven kişi olan Clay’in olduğu sahneden 13 bölüme uzanan yolculuğa başlıyoruz. Bu 13 bölüm boyunca karakterimiz Clay, Hannah’nın neden öldüğünü anlattığı 13 kaseti dinliyor. Her bir kasette ise yeni bir kişi yeni bir sebep diyerek ilerliyoruz. Açıkçası Hannah’nın okulda gayet sevilmeyen ama gerçekten güzel ve temiz bir kız olduğunu görüyoruz. Sürekli olarak çevresi tarafından kandırılan, adı farklı* konularla gezen Hannah, dertlerini öyle bir gerçeklikle anlatıyor ki Clay bundan fazlasıyla etkilenmeye başlıyor ve çevresindekilerden intikam almaya çalışıyor. Bunun üzerinde durumu anlayan kişiler ise onu durdurmak için de ona tabiriyle savaş açıyorlar. İlerleyen zamanlarda da gitgide Clay’in de kendi içinde bir savaş yaşadığına tanık oluyoruz.

Dizi içinde çok fazla dikkatimi çeken bir başka olay ise renklerin çok doğru kullanılmış oluşu. Hannah’yı gördüğümüz her sahnede bir aydınlık, bir ışıltı görürken; yokluğunda sürekli bir karanlık, bir soğukluk görüyoruz. Bu konuda harika bir ayarlanma yapılmış.

13 Reasons Why

13 Reasons Why hakkında ne düşünüyorum?

Şahsen şunu diyebilirim ki dizi harika bir şekilde bir kızın intiharından  önce gördüğü muameleyi ve intiharıyla beraber ailesinin çevresinin çöküşünü, ölümüne sebep olanların yaşadığı karmaşayı, suçluluk hissini anlatıyor. Özellikle ışık ayarlarıyla dahi hayatlarının kararışını bize gösteriyor. Bir insana yaşarken yaptığımız her hareketle iyi davranmalı, onu hayattan soğutmamalıyız. Eğer ki bir şey olursa yapabileceğimiz bir şey kalmayacak ve “O” bir daha geri gelmeyecek. Gideni düşünerek geri getiremeyeceğimiz gibi sadece “O”na takılmamalı çevremizi de görmeliyiz. Önceden engel olamadıysak belki bu sefer engel olabiliriz. Belki bu sefer birisinin hayatını devam ettirebiliriz.

Unutmayın, bazı hayatların devamı belki de bir cümleye bağlıdır. O cümleyi siz söyleyebilirsiniz.